BENGUET GENERAL HOSPITAL

"Health Care for ALL"

 

MARIA IMELDA C. ULEP, M.D.,M.H.A., DPCOM

Chief of Hospital III

Tel. No.: (074) 422 – 4718 local: 1111

Email(s): This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Webpage: www.facebook.com/beghhealthcareforall

 

Funtional Statement:

  • Takes charge of formulating, implementing and promoting plans and programs of the hospital pertinent to hospital policies as center of wellness and the hospital as refuge of the sick.

Objectives:

  • Undertake all activities necessary in formulating, implementing and promoting hospital plans, projects and programs.

Activities:

The Chief of Hospital III shall:

  • Exercise general supervision over all clinical and administrative functions;
  • Conducts clinical conferences with medical staff on difficult or perplexing cases for discussion and decisions, and decides controversial cases;
  • Observes administration of treatment to assure employment of correct techniques;
  • Supervises the formulation of budget proposal, recommends appointments, promotion and dismissal of personnel in accordance with due process of law;
  • May direct the training of physicians, nurses, and technicians conducted by the hospital;
  • Others as may be authorized by the hospital board.

[Back to Top]

ACCREDITATIONS:ADDRESS:
Philhealth 3rd Level Facility Km.5, Pico, La Trinidad, Benguet, Philippines 2601
DOH Tertiary Level Tel. No. (074) 422-4722 to 24 (Operator)
OWWA

Fax: (074) 422-5506; Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

See also: Brief History, Internal Medicine, Obstetrics - Gynecology , Ancillary Services,  Special Units , Training/Seminar Rooms, Administrative Services

 

MARIA IMELDA C. ULEP, M.D., M.H.A., DPCOM - Chief of Hospital III
DR. WILMA L. LEE, FPOGS - OIC Chief of Clinics
 

 

SERVICES OFFERED:

CLINICAL SERVICES

I. GENERAL SURGERY
A. SURGERY  
  Dr. Lorenzo Agbanlog, FPSGS, FPCS, MHA
  Dr. Elmer Jimenez, FPCS
  Dr. Relante Raper, FPCS
B. ORTHOPEDICS  
  Dr. Jean Pierre Leung, FPOH
  Dr. Lee D. Buasen
C. EARS, NOSE, THROAT (ENT)  
  Dr. Mary Jane Tipayno, FPSO-HNS
  Dr. Florencio Jude (Part time)
D. OPTHALMOLOGY  
  Dr. Darby Santiago, DPBO
RESIDENT PHYSICIANS:  
  Dr. Elpidio Gacad
  Dr. Debbie Sue Ligligen
  Dr. Leynard Marrero
  Dr. Banny Genuino
  Dr. Marjorie Reroma

 

VISITING CONSULTANTS:

Specialty/Sub-specialty

Dr. Joey Ancheta

General Surgery

Dr. Pablo A. Candelario, FPCS

General Surgery-Oncology

Dr. Nicanor Suero, FPOH

Orthopedics & Spine Surgery

Dr. Bayani Tecson, FPCS,FPSPS,FPSLS

Gen. & Pedia Surgery- Advance laparoscopy

Dr. Manuel Quirino, FPCOM,FPAMS

General Surgery

Dr. Samuel Cosme, FPCS

General Surgery

Dr. Jude Florencio

General Surgery

Dr. Edgar Biteng

General Surgery

Dr. Rochie Hojilla

Gen.  Surgery-Cardiovascular & Thoracic Surgery

Dr. Tedler Depaynos

General Surgery

Dr. Lauro San Jose

General Surgery & Neurosurgery

Dr. Ulysses Carte

General Surgery

Dr. Damaso Bangaoet

General Surgery

Dr. Joseph Bautista, FPCS,FPATACS

Gen. Surgery-Cardiovascular & thoracic Surgery

Dr. Francis Yabut

Urosurgery

Dr. Paul Espina

Urosurgery

Dr. Gener Bay-sapee

Urosurgery

Dr. San Juan

Neurosurgery

Dr. Julio Eming

ENT

Dr. John Alistair Carag

Orthopedics-Ilizarov & Limb deformity  Surgery

Dr. Tirso Oloan

Orthopedics

Dr. Julieta Calaycay

Opthalmology

Dr. Lorenzo Fernandez

Opthalmology

Dr. Manny Fernandez

-do-

Dr. Arnold Wanson

Orthopedics

Dr. Isagani Garin

Orthopedics

Dr. Beverly Daya

-do-

Dr. Ener Pee

-do-

Dr. Samuel Milan

Traumatology and Orthopedics

Dr. Mary Jane Carias

Pathology

Dr. Mary Charmaine Olarte

Medicine

Dr.Dannah Rose Gonzales

Opthalmology

 

[Back To Top]

 

II. INTERNAL MEDICINE
  Dr. Daisy Mae C. Tagudar, FPCP – Department Head
 

Dr. Joseph A. Cabinta, DPCP – Cardiology

RESIDENT PHYSICIANS:

 
  Dr. James Dumo
  Dr. Juneth B. Balawis-De Guzman
  Dr. Jo Anne E. Braga
  Dr. Joan Uy-Flores, DPCP

 

VISITING CONSULTANTS:

Specialty/Sub-specialty

Dr. Maria Therese D. Tolentino, FPPS, PSAAI

Allergy and Immunology

Dr. Angelita Go, FPCP, FPCC

Cardiology

Dr. Josephine M. Tindungan, FPCP, DPSG

Cardiology

Dr. Laura Bacasen, FPCP, DPSG

Gastroenterology

Dr. Virginia Q. Biteng, FPCP, FPSN

Nephrology

Dr. Alma A. Suclad, FPCP, FPSN

Nephrology

Dr. Ma. Gemma M. Pinlac

Nephrology

Dr. Neil Lee Ambasing, FPCP, FPSN

Neurology

Dr. John Harold Hiyadan, FPNA

Neurology

Dr. Jennifer Balatian, FPCP, FPSMO

Oncology

Dr. Ceasar V. Pinto, FPCP

Diabetology

Dr. Kareem Abdon Eustaquio, DPCP

Pulmonary Medicine

 

[Back To Top]

 

III. OBSTETRICS - GYNECOLOGY

  Dr. Wilma L. Lee, FPOGS- OIC CHIEF OF CLINICS
  Dr. Alicia Altuna
RESIDENT PHYSICIANS:  
  Dr. Cherrie Ann Moreno, FPOGS
  Dr. Joyce Laforga
  Dr. Arlene Bayubay
  Dr. Meriam Paragas
 

Dr. Joan Ancheta

IV. PEDIATRICS  
  Dr. Joy K. Mabiasen – Department Head
  Dr. Paz Camdas

RESIDENT PHYSICIANS:

 
  Dr. Jocelyn Legaspi
  Dr. Marjorie Rebujio
  Dr. Mary Jane Carrido
  Dr. Ghary Felipe

 

VISITING CONSULTANTS:

Specialty/Sub-specialty

Dr. Marie Therese D. Tolentino

Pediatric Cardiology

Dr. Rosemarie Raper

Pediatric Cardiology

Dr. Lella Rachel Dupiag

Pediatric Cardiology

Dr .Roslyn Ramos

Pediatric Cardiology

Dr. Eleanor Cuarte

Pediatric Cardiology

Dr. Grace Gallao

Pediatric Cardiology

Dr. Judylyn   D. Vitug

Pediatric Cardiology

Dr. Cerilo Baucas

Pediatric Cardiology

 


 

[Back To Top]

 

ANCILLARY SERVICES

ANESTHESIA  
  Dr. Claire Cueva - Leano, DPABA - OIC Department Head
  Dr. Cleofe Bagano Panayo
  Dr. Henry Jason B. Daz, DPBA
  Dr. Rex Alvin A. Lomanog, DPBA

 

VISITING CONSULTANTS:

Specialty/Sub-specialty

Dr. Alejandra Gambito

Anesthesia

Dr. Dominic Terrado

Anesthesia

Dr. Inocencio Laranang

Anesthesia

Dr. April Lily Gomez

Anesthesia

Dr. Eden Salingbay

Anesthesia

Dr. Rowella Bacwaden

TCVC Anesthesia

Dr. George Jularbal III

Anesthesia

 

LABORATORY  
  Dr. Bernadette L. Baldo, Department Head
  Dr. Jennifer P. Binay-an (Part time)

RADIOLOGY/ULTRASONOGRAPHY

 
  Dr. Gloria Molintas, FPCR, Department Head
  Dr. Michellen D. Galang, FPCR, Part time

DENTAL SERVICES

 
  Dr. Arceli Bacquian, Dentist III, Department Head
BLOOD BANK  

DIAGNOSTIC SERVICES

 
  Electrocardiograph
  Retinoscopy
  Drug Testing

 

[Back To Top]

 

SPECIAL UNITS

  Intensive Coronary Unit (ICU/CCU)
  Neonatal Intensive Care Unit
  Operating Room (OR)
  Delivery Room (DR)
  Emergency Room (ER)
  Out Patient Department (OPD)

 

OUT SOURCE SERVICES

  RENAL/DIALYSIS CENTER
  2 – D – ECHO
 

ANIMAL BITE AND FAMILY VACCINE CLINIC

  PHILHEALTH FIELD OFFICE

 

TRAINING/ SEMINAR ROOMS

aa

 

OTHER CORPORATE SERVICES

WATER ANALYSIS  
SPORTS FACILITIES (Basketball Court)  
ORGANIZED PAY PARKING  
LIQUID WASTE TREATMENT  
CANTEEN  

 

 


[Back To Top]

SUPPORT SERVICES

NURSING SERVICES  
  Virginia B. Suguidic, Nurse VI
  Asuncion Anod, Nurse IV

 

NURSE III:

 
Ellen Tumbaga Laurenza Pulicay
Lolita Oracion Alma Cabading

 

OPD/ER

Marietta Basinga-Nurse II Broder Otculan- Nurse I
Cathrine Alangdeo- Nurse II Mariana De La Raga-Nursing Attendant
Abegail Carantes- Nurse I Diana Ta-ao – Nursing Attendant
Franklin Pacalso- Nurse I Angelo Laruan- Nursing Attendant
Lance Asiong- Nurse I Julie Baban- Nursing Attendant
Jennifer Kim- Nurse I Betty Ocden- Nursing Attendant
Blesilda Cayap- Nurse I Joy Dangkalan- Nursing Attendant
Henna Lyn Bolinto- Nurse I Margaret Ngail- Nursing Attendant
Myra Pinas- Nurse I  

 

OR COMPLEX

 

NICU

Ellen Tumbaga- Nurse III Claudine Molitas- Nurse II
Marcos Ganzon-Nurse I Gerlie Api-it- Nurse I
Luthgarda Salico- Nurse I Sandra Basinga- Nurse I
Jasmin Bangitao- Nurse I Chona Llaneta- Nurse I
Aurelia Abansi- Nurse II Frenilyn Juan- Nurse I
Julia Agta- Nurse I  

 

ICU/CCU

 

DELIVERY ROOM

Corazon Castro- Nurse II Ana B. Biswilan, Nurse II
Jennifer Guadana- Nurse I M. Bahingawan- Nurse I
Myra Pinas- Nurse I Zydd Bilango- Nurse I
Gina Bayawa-Nurse I Jodelyn Buslay- Nurse I
Joy R. Carte- Nurse I Shirley Domingo- Nurse I

 

CENTRAL SUPPLY ROOM

 
Dominga Lagyop- Nurse II  
Lydia Lawagan- Nursing Attendant  

WARDS

OG-GYNE: SURGERY:
Rose Gano - Nurse II Jane Ampaguey- Nurse II
Paul Evangelista -Nurse I Mark Ganson- Nurse I
Judilyn Domingo - Nurse I Frederick Gabriel- Nurse I
Marites Lamsis - Nurse I Audrey Laongen- Nurse I
Serafina Rufino - Nursing Attendant I Benigna Joven- Nurse I
Marie Segundo - Nursing Attendant I Alimar Acquisio- Nurse I
Christine Sinas - Nursing Attendant I Emma Mines- Nursing Attendant I
Florentina Batan - Nursing Attendant I Cristina Sanio- Nursing Attendant I
  Cathrine Empiso- Nursing Attendant I
 

Petra Sumayao- Nursing Attendant I

 

PEDIATRICS:

 

MEDICINE:

Alpha Paleyan- Nurse II Rebecca Agmaliw- Nurse II
Julie Marzan- Nurse I Rhona Armas- Nurse I
Jennifer Edoc- Nurse I Gemma Basatan- Nurse I
Elena Comissing- Nurse I Froilan Tinggay- Nurse I
Emily Babsa-ay-Nursing Attendant Jocelyn Jose- Nurse I
May Ann Tiago- Nursing Attendant F. Basiwag - Nursing Attendant
Belen Dulay- Nursing Attendant M. Golocan - Nursing Attendant
Lily Domingues- Nursing Attendant Mercedes B. Dulnuan- Nursing Attendant
 

Viola Michael - Nursing Attendant

 

X-RAY SERVICES STAFF:

Jennifer M.  Racca- Rad Tech. III Heidi Pacio- Rad. Tech. II
Leah Sannad-Rad. Tech. II Marilou S. Sumcad, Rad tech II (Casual)
Jude Layugan- Rad. Tech. II  

 

LABORATORY SERVICES STAFF:

PHARMACY SERVICES:

Mercedes Jalbuena - Medical Technologist II Mary Baguilat- Pharmacist IV
Asteria Pelagio - Medical Technologist II Helen Sta. Ana- Pharmacist III
Cathrine Baus - Medical Technologist II Juliet Ligawen- Pharmacist I
Garry T. Guerrero - Medical Technologist I Sheryll Tiangga- Pharmacist I
Cirila O. Sabiano – Medical Lab. Tech III Louellen Calinao- Lab. Aide
Lizandra L. Yares- Med. Equipment Tech I Karen Pad-ay- Pharmacist I
Rovelyn Keweng- Med. Equipment Tech I Jeranan B. Mariano- Admin. Aide IV
Belma Ogoc- Laboratory Aide Patty Rose Esdio- Pharmacist I-Casual
Rovelyn Calgo- Laboratory  Aide I  
Ricarte Martin- Medical Tech. I (Casual)  
Lucille P. Sanoy-Med. Lab. Tech (Casual)  

 

DENTAL SERVICES STAFF:

 

Florendo Antero- Dental Aide

 

[Back To Top]

 

TRAINING PROGRAMS

POST GRADUATE NURSE TRAINING
AFFILIATION TRAINING (OJT) FOR NURSING STUDENTS

 


[Back To Top]

 

ADMINISTRATIVE SERVICES

 

 

ACCOUNTING SERVICES

CASH AND  BILLING

vacant - Accountant III Margarita Kimmayong- Admin. Officer IV
Marissa Panangwe- Accountant II Betty Dati- Adm. Aide III
Ellen Calpito- Adm. Aide VI Claire Pondare- AA III
Grandel Anne Carantes- AA III Marites Bentrez- AA III
  Frederick Tangawen- AA III
  Florence Cobcobo- AA III
  Jasmin Tuguinay- AA IV

 

RECORDS SERVICES:

 

DIETARY SERVICES

Erlinda Dulnuan- Adm. Off. IV Yasmin Abing- Nut. Diet. II
Daniel Calawen- AA I Elino Bansan- Cook II
Yolanda Baluscang- Adm. Aide III Mario Agbuya- Cook I
Joseph Moltio- Adm. Aide VI Rosita Bansan- Cook I
Peter John Ticbaen- Adm. Aide III Ramon Bala-oy-Adm. Aide III
Rufina Kiney- Sanitary Inspector I Pal Diwal- Adm. Aide III
Breheda A-at- Admin. Aide  I Romeo Coloma- Adm. Aide III
Mildred Andawey- Adm. Aide III Laeta Magapin-Adm. Aide I
  Hermoso Suagen- Adm. Aide I
  Juanito Bayas- Adm. Aide I
  John Morales- Cook I
HUMAN RESOURCE SERVICES:  
1. Judilyn  Elena A. Damoslog - Administrative Officer  III  

 

SOCIAL SERVICES

 

PROPERTY AND SUPPLY SERVICES

Adeline Lacsigen- Soc. Welfare Officer II Frieda G. Chinanglas – AO III
Jounesse Sagpatan- Ass. Welfare Vilma De Guzman- AO III
Marissa Badongen- Soc. Welfare Officer I Rafael Esteban- Admin. Aide VI

 

ENGINEERING AND MAINTENANCE

ENGINEERING SERVICES COMMUNICATION SERVICES
Manuel A. Palasi,  Jr. -  Engineer III Lilia Sanoy- Adm. Aide VI
Oliver Taquio- Engineering II (mechanic)  

 

MEDICAL EQUIPMENT  MAINTENANCE

 

Bosente Sanchi- Med. Equipt. Tech

 

 

BUILDING AND GROUNDS MAINTENANCE

 

TRANSPORT SERVICES

Clyde Jangolan- Adm. Aide VI (Electrician) Wilfredo Poncio- Adm. Aide VI (Mechanic)
Vacant- Adm Aide VI Aaron Ramos-Adm. Aide III
Roberto Patacsil- Adm. Aide IV Robert Tango- Adm. Aide III
Alberto Flores- Adm. Aide II Bartolome Albas,  Jr. - Adm. Aide I
Bert Tomin- Adm. Aide III Chester D. Pucay, Admin. Aide III (Casual)
Samuel Sally- Adm. Aide I  

 

LAUNDRY AND LINENS

 

HOUSEKEEPING AND MAINTENANCE

Rechel Coloma- Seamstress Melchor Tacdoy- Adm. Aide I
Elisa Marino- Seamstress Cornelio comom- Adm. Aide III
Dalen Ng- Laundry Worker II Manuel Marino- Adm. Aide III
Arlene Liquino- Laundry Worker I Crispin Natividad- Adm. Aide III
Felisa Salamat- Laundry Worker I Hilda Tomas- Adm. Aide III
Emila Ayochok- Laundry Worker  I Lilia Saguibal- Adm. Aide I

 

SECURITY SERVICES

 
Mario Ligawen- Security Guard I  
Peter Villase- Security  Guard I  
John Tacdoy- Security  Guard I  

 

CONTRACT OF SERVICE

1.  Mario L. Agbuya, Jr. – Utility worker

10. Wilma B. Laongan– Utility worker

2. Helen O. Ano -  Utility worker

11. Myrna B. Lawa– Utility worker

3. Orga Bayating– Utility worker

12. Godfrey M. Malone– Utility worker

4. Julie O. Bay-on– Utility worker

13. Johnson F. Mang-osan– Utility worker

5. Margarita Basilio– Utility worker

14. John Ace Pagtoc– Utility worker

6. Josie C. Cruz– Utility worker

15. Jeffrey B. Pinas– Utility worker

7. Lily M. Esino– Utility worker

16. Rosaline Sagibal– Utility worker

8. Ben Guzman– Utility worker

17. Charliemagne L. Sevidal- Utility worker

9. Oliver Ignas– Utility worker

 

 


 

 

ACKNOWLEDGEMENT: Compiled Photos Courtesy of NIKKEN SEKKEI LTD and TOBISHIMA CORPORATION

 

[Back To Top]

 

 

admin-flor

Functional Statement:

To help improve the economic services of Benguet Province through the provision of skills trainings to the youth,

out-of-school youth and the disabled for them to have better chances of being employed, self-employed or as entrepreneurs.

Objectives:

  • To provide technical/vocational skills trainings to the youth, out of school youth, disabled and
  • unemployed adults for them to have better chances of being employed or to become entrepreneurs;
  • To continuously invest in the upgrading of courses that is responsive to the growing
  • demands of industries in the labor market;
  • To assist poor but deserving students in the provision of practical skills for them to become self-reliant and self-productive.

Activities:

I. Management and supervision

Administrative Services

  • Technical Assistance
  • Registration and admission of students
  • Preparation and issuance of student ID€s, certificates and credentials
  • Preparation of reports and various communications
  • Maintenance of school library
  • Guidance counseling to erring students

Training Instruction

  • Provide instructional services to students
  • Coordinate with reputable shops and establishments for on the job placements
  • Conduct student assessments and performance evaluation

Career Guidance

  • Conduct career guidance to students
  • Conduct of Graduation Programs
  • Personnel Development
  • Expository/educational visit to local industries

ABOUT THE SCHOOL

Benguet Technical School - is an Economic Enterprise of the Province of Benguet aimed to provide skills trainings

to the youth’s unskilled and unemployed individuals to equip them of the various technical and livelihood skills

for employment or self-employment.

MANDATE:

Benguet Technical School was established thru Provincial Ordinance 06-112 as an economic enterprise of the

Province of Benguet under the powers and duties of the local government defined in Sec. 468 of the 1991 Local

Government Code.

BRIEF HISTORY

Back in 1997, the former President Fidel V. Ramos appropriated 75 million funds from his Presidential Social Fund

to support establishment of Livelihood Training and Productivity Center to various marginalized regions in the country.

The fund was implemented thru the Presidential Management Staff purposely to upgrade the socio-economic

conditions of the poor provinces in the country, including the Cordillera Administrative Region.

The Provincial Government of Benguet responded to this program and granted the utilization of about 2500

square meters of its land at Wangal, La Trinidad, Benguet for the establishment of Benguet Livelihood

Training and Productivity Center. This was implemented by the HELPING foundation, Inc. of then first Lady

Mrs. Amelita M. Ramos under a tripartite agreement with the Provincial Government of Benguet, and the

Presidential Management Staff.

 

  Under the agreement, the Province of Benguet provided the lot and Administrative expenses of 2 Million per year,

the Presidential Management Staff provided 5 Million for the building and facilities construction while the

HELPING foundation, Inc. provided the management and setting up of the Livelihood Training Programs of the training

center for a period of five years.

The operation of the Training Center by the HELPING Foundation, Inc. ended in    February 15, 2003 and

subsequently transferred the interim management to the Provincial Government of Benguet until a permanent

management set up will be prepared by the Provincial Board for the operation of the school.

The interim management was however prolonged up to July 2006 when the Provincial Board was able to

finalize the management set up of the school and converted the Benguet Livelihood Training and Productivity Center

as an economic enterprise of the Province of Benguet. This is embodied under Provincial Ordinance 06-112 dated

 August 18, 2006. Said conversion subsequently changed the name into Benguet Technical School.

 BTS Brochure Ups


Pepito Ganase
Benguet Equipment Service Enterprise
 
Contact Number: 422-4886
 

 

Functional Statement:

  • Operationalize Provincial Ordinance No. 05-98 converting the Provincial Equipment Management and Services Office (PEMSO) as Economic Enterprise of the Province of Benguet to be known as Benguet Equipment and Services Enterprise; and

  • Operation of a viable Economic Enterprise of the Province to sustain income generation as well as infrastructure development in the Province in the exercise of its powers as a corporate entity.

 

Objectives:

  • To operate as a viable economic enterprise of the Province, in the exercise of its powers as a corporate entity.

  • To boost infrastructure implementation capacity of the Province of Benguet, which is a major vehicle for economic development.

  • To help in generating income for the Province in order to sustain its developmental efforts, and collaterally, to provide employment opportunities to its constituents; and

  • To provide and/or augment the availability of equipment to all users in the Province.

 

Activities:

  • Equipment Services

  • Administrative, Management and supervision

  • Repair and Maintenance of Equipments

  • Income Generation (Project by Administration)

Back To Top]